צו מניעה

מחברי המאמר - עו"ד קארין שמעון ועו"ד לידור שובל

מהו “צו מניעה”? מתי נדרש להגיש בקשה למתן צו מניעה? האם הליך של בקשת צו מניעה נותן יתרון משפטי כלשהו?

במאמר הזה נעשה לכם קצת סדר ונסביר, מהו צו מניעה ומתי כדאי לעשות שימוש בהליך זה.

 
מהו “צו מניעה”?

צו מניעה הוא הליך משפטי במסגרתו צד פונה לבית המשפט ומבקש מבית המשפט לתת צו שיורה לצד אחר להימנע מלעשות פעולה מסוימת. לכן לעיתים צו מניעה נקרא גם “צו אל תעשה”.

 

מתי ניתן להגיש בקשה לצו מניעה?

את הבקשה לצו מניעה מגישים בדרך כלל עם הגשת התביעה העיקרית לבית המשפט. לעיתים בשל הדחיפות ניתן להגיש את הבקשה לצו מניעה טרם הגשת התביעה העיקרית, אלא שבמקרה כזה יש להגיש את התביעה העיקרית תוך פרק הזמן הקבוע בחוק.

 

איזה היגיון יש בכך שבית המשפט ייעתר למתן צו מניעה אם טרם התבררה התביעה העיקרית?

המכשיר המשפטי של צו מניעה בא להקפיא מצב קיים, מצב שאם הוא ישתנה יהיה מאוד קשה להחזיר את המצב לקדמותו או לפצות את הצד שנפגע. לכן צו המניעה שניתן עד לבירור התביעה העיקרית יהיה צו מניעה זמני. צו מניעה זמני, כשמו כן הוא; צו המניעה יהיה זמני עד לבירור התביעה העיקרית שאז בהתאם לתוצאות התביעה או שצו המניעה יתבטל או שהוא ייהפך לקבוע.

 

אם אפנה לבית המשפט בבקשה למתן צו מניעה, הצד השני בינתיים יכול לבצע את הפעולה שאני מעוניין למנוע. מה ניתן לעשות כדי למנוע מצב כזה?

צו מניעה יכול להינתן גם במעמד צד אחד, ולכן יש במקרה שכזה לבקש מבית המשפט להיעתר לצו המניעה המבוקש במעמד צד אחד. במקרה כזה רק אחרי שהצו יינתן תינתן זכות התגובה לצד שנגדו ניתן הצו ויתקיים דיון בבית המשפט במעמד שני הצדדים.

 

באילו מקרים בית המשפט ייעתר לבקשה למתן צו מניעה במעמד צד אחד?

מי שפונה לבית המשפט לקבל סעד של צו מניעה במעמד צד אחד יצטרך לשכנע את בית המשפט  על בסיס ראיות מספקות, כי קיים חשש סביר שהעיכוב שייגרם כתוצאה מקיום הדיון במעמד שני הצדדים או הבאת הבקשה לצו מניעה לידיעת המשיב תסכל את מטרת הסעד הזמני או תגרום למבקש לנזק חמור.

 

מהם התנאים לקבלת צו מניעה זמני מבית המשפט?

צד שעותר לבית המשפט על מנת לקבל צו מניעה זמני כנגד צד אחר צריך לשכנע את בית המשפט במספר מישורים:

מישור אחד על הצג העותר לקבלת צו מניעה זמני להצביע על הכרחיות הצו ומדוע על בית המשפט להתערב באופן מיידי ואף טרם בירור התביעה העיקרית.

מישור שני על הצד העותר לקבלת צו מניעה זמני לשכנע את בית המשפט כי יש בידיו ראיות מספקות לכאורה על מנת להוכיח את תביעתו העיקרית.

מישור שלישי על הצד העותר לקבלת צו מניעה זמני לשכנע את בית המשפט כי  הנזק שעלול להיגרם למבקש הצו אם לא יינתן צו המניעה הזמני, גדול ומשמעותי לעומת הנזק שעלול להיגרם לצד השני  אם אכן יינתן צו המניעה הזמני. מישור זה נקרא בשפה המשפטית “מאזן הנוחות”.

מישור רביעי על הצד העותר לקבלת צו מניעה זמני לשכנע את בית המשפט כי הוא פונה לבית המשפט בתום לב ובידיים נקיות. תום הלב כאמור ייבחן על ידי בית המשפט הן בקשר לגוף העניין והן בקשר להגשת התביעה ובקשת צו המניעה הזמני, והאם מבקש הצו לא השתהה יתר על המידה בנסיבות העניין בהגשת כתב התביעה או בהגשת הבקשה לצו מניעה זמני.

 

ניתן נגדי צו מניעה זמני. אם בסופו של יום הוא יידחה ויגרם לי נזק כספי, האם אוכל לקבל פיצוי או שיפוי?

בדיוק מסיבה זו, כל מי שעותר לקבל מבית המשפט סעד של צו מניעה זמני נדרש להפקיד בבית המשפט התחייבות עצמית וכן ערובות נוספות בהתאם לשיקול דעתו של בית המשפט, לצורך פיצויו של מי שייפגע מהצו אם יתברר שלא היה בו צורך.

 

האם מתן צו מניעה זמני נותן לצד שקיבל אותו יתרון משפטי?

כן. כאשר בית המשפט נעתר לבקשתו של צד ומעניק לו סעד של צו מניעה זמני כנגד הצד השני, קיימת לצד שלטובתו ניתן הצו יתרון משפטי בכך שהוא במובן מסוים הבטיח את עצמו בכך שאם הוא יזכה בתביעה העיקרית הוא לא יעמוד בפני שוקת שבורה.

 

למשרדנו ניסיון רב שנים בהגשת בקשות למתן צו מניעה, וכן  בהתמודדות עם בקשות למתן צו מניעה שהוגשו נגד לקוחותינו.
למשרדנו ניסיון רב בייצוג בהליכים משפטיים בבתי המשפט ובהליכי גישור ובוררות, אנו מעניקים ללקוחותינו ייצוג משפטי מקצועי אישי ויצירתי תוך ראיית מכלול צרכי הלקוח.
 

הבהרה: כל המידע הנכלל במאמר זה הינו בבחינת מידע כללי בלבד, איננו ממצה, איננו מתייחס למקרים פרטניים ואיננו מהווה חוות דעת ו/או ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ואיננו מהווה בשום אופן תחליף להתייעצות עם עו”ד. על המעוניין בכך יהיה לקבל עצה מקצועית נפרדת לכל פעולה משפטית או אחרת בקשר לנושאים המפורטים במאמר. המידע המובא במאמר זה איננו מהווה המלצה ו/או הנחיה לבצע או שלא לבצע פעולה כלשהי.

מוזמנים לשתף את הכתבה!

לייעוץ משפטי אישי ומקצועי - השאירו פרטים

לייעוץ משפטי אישי ומקצועי - השאירו פרטים

לחצו לשליחת הודעה
צריכים עזרה?
היי!
איך אפשר לעזור?